לראשונה ענקית המזון האמריקאית, וולמארט, מאמצת את טכנולוגיית הבלוקצ'יין

  • לראשונה ענקית המזון האמריקאית, וולמארט, מאמצת את טכנולוגיית הבלוקצ'יין

  • רשת הסופרים הענקית משתמשת בטכנולוגיה של מטבעות הקריפטו כדי להילחם בזיהומים במזון כחיידק האי-קולי.

  • לחקלאים, ספקי הרשת ניתנה שנה על מנת להתאים את עצמם לדרישות ולדווח באמצעות הטכנולוגיה החדשה.

  • "תיעוד ומעקב על שרשרת האספקה יאפשר לרשת לאתר את מקור לזיהומים במוצרי הרשת תוך דקות" כך מוסר אלעד עדן

בעקבות משבר החסה שפקד את וולמארט בשנה שעברה, החליטה ענקית הסופרים האמריקאית, לדרוש מכל החקלאים המספקים לה תוצרת חקלאית ובדגש על ספקי החסה לעבור להשתמש בפלטפורמת הבלוקצ'יין, הספקים ידרשו להעלות את כל הנתונים לבלוקצ'יין תוך שנה.

בעקבות המשבר הבלוקצ'יין בתמונה

הסרת חסות מהמדפים

וולמארט העלתה דרישה זו בעקבות התפרצות חיידק האי-קולי ולסמונלה ברוטב חסה שפגעה בלמעלה מ-200 מלקוחותיה. באמצעות מערכת הבלוקצ'יין תוכל וולמארט בעתיד לזהות אילו ספקים נגועים במהירות ולעצור את האספקה מיידית ולמנוע את המשך ההתפרצו

בפרוץ המשבר הרשת נדרשה להסיר תוך שעות מיליוני ראשי חסה עת לא היה באפשרותה לקבוע מי הספק של החסות הנגועות ולעדכן את כל החנויות ברשת שלה שקיבלו משלוח מספק זה להסיר את החסות. כך, הרשת הסירה (והשמידה) תוך שעות את כל ראשי החסות שהיו בחנויות ובמחסנים והצרכנים איבדו את האמון בבריאות המוצרים שנמכרים ברשת ובמוניטין של וולמארט. הנזק שנגרם לרשת מאובדן האמון ומהשמדת המוצרים עומד על מיליוני דולרים.

כיום, עם פלטפורמת הבלוקצ'יין, רשת וולמארט תהיה מסוגלים לעקוב אחרי כל ספק מזון בחזרה לחווה החקלאית שסיפקה את הירקות והפירות או ללול התרנגלות שהטילו את הביצים בתוך שניות. הרשת הודיעה לכל הספקים כי יידרשו לעמוד בדרישות ולדווח על הבלוקצ'יין תוך כשנה לכל היותר, עד לספטמבר 2019.

רשת וולמארט - מדפי פירות וירקות - אלעד עדן

מדפי הפירות והירקות ברשת

זהו השימוש הראשון של אחת מחברות הפורצ'ן 500 שאינה נמנית על ענקיות הטכנולוגיה, שמכניסה את השימוש בבלוקצ'יין לשימוש שוטף. הרשת עושה שימוש בטכנולוגיה של חברת IBM מזה כשנה וחצי כדי לעקוב ולתעד כל מוצר שקיים ברשת, ממנגו, כדי מים ועד לעוף. התוצאה היא צמצום הזמן שנדרש להגיע למקור של מוצר המזון מהחנות לספק בתוך שניות או דקות, לעומת ימים או שבועות קודם לכן.

בלוקצ'יין היא הטכנולוגיה שעומדת בבסיס מטבעות הקריפטו כדוגמאת ביטקויין וריפל. על פלטפורמת הבלוקצ'יין נרשמות העסקאות בספר הראשי שהוא מבוזר, ואין צורך בתיעוד פנימי או של צדדים שלישיים, גם פירמות של עורכי דין מכירות בפלטפורמה כבטוחה.

אלעד עדן - חסות

עובדת קוטפת חסות בחווה חקלאית המספקת לרשת

וולמארט טרם עידכנה את החקלאים כמה המהלך צפוי לעלות להם, אך חברת יבמ השיקה אתר ידידותי וללא תשלום בשלב זה שיאפשר לחקלאים להכנס ולעדכן את המידע באופן שוטף ובקלות רבה וצופה כי ככל וחקלאים רבים יאמצו את הפלטפורמה ככה העלות פר חקלאי תפחת, במקביל מרגע שאמון הצרכנים בחקלאים יעלה הרי שהחקלאי יוכל לדרוש מחיר גבוה יותר עבור המוצרים שלו.

בלוקצ'יין נהייתה לבאזוורד של השנה, על פי הסקר השנתי של פירמת רואי החשבון העולמית, פרייס ווטרהאוס קופרס,  PwC, שכלל 600 מנהלים, 85% מהם אמרו שהחברות שלהם מעורבות או מפתחות את תחום הבלוקציין וצפויים לאמץ אותו בשנה הקרובה 2018/2019.

אלעד עדן מציין כי אימוץ טכנולוגיית הבלוקצ'יין על ידי חברת ענק כוולמארט צפויה לתת זריקת מרץ לחברות נוספות לאמץ את הטכנולוגיה לשימוש השוטף שלהן, המקומות הראשונים בהם צפויים לאמץ את הטכנולוגיה אלו חברות המשלוחים, והעברות הכספים.

 

 

לקריאת המאמר המלא – באתר וולמארט